مقایسه EPDM , Nitrile

تنوع لاستیکهایی که به صورت مصنوعی ساخته می شوند عمدتا به حدود دوجین متریال با خواص و کاربردهای مختلف می رسد. دو نوع ترکیب پر کاربرد از لاستیکها ,EPDM Nitrile می باشد. بزرگترین تفاوت این دو گروه از محصولات مربوط به تفاوت مقاومت آنها در برابر سوختهای پایه نفتی و روان کننده ها و همچنین تفاوت مقاومت آنها از نظر آسیب در مجاورت هوا می باشد.

 

EPDM :  به صورت گسترده ای در تولید اورینگها، و اشرها و انواع آببند ها برای خطوط آب و بخار و همچنین در سیستمهای ترمز و کولر اتومبیلها و کامیونها استفاده می شود.

آببندهای EPDM در برابر اسیدهای ملایم، پاک کننده ها، سیلیکونها، گلاکیولها، کتونها و الکلها   مقاوم است و دمای  ۳۰- تا ۱۵۰ درجه را تحمل می نماید. بزرگترین ضعف EPDM  در مواجهه با سوختهای پایه نفتی ، روغنها و حلالهاست.

 

Nitrile:  نیتریل یا Buna-N از ترکیب پلیمرهای بوتادین و اکریلونیترات بدست می آید. این متریال مقاومت بسیار مناسبی در برابر سوختهای بنزینی و گازوییلی ، روغن موتور و دیگر محصولات پایه نفتی دارد. به همین علت بطور گسترده ای در سیستم سوخت اتومبیل، قایق،  هواپیما و موتورهای ایستا استفاده می شود. فرمول این محصول می تواند به صورتی شکل گیرد که دمای  ۲۰- تا ۱۳۵ درجه را تحمل نماید. بزرگترین ضعف نیتریل در مواجهه با نور خورشید، هوا و اوزون متصاعد از تجهیزات الکتریکی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری ‌اند *