مقايسه EPDM , Nitrile

تنوع لاستيكهايي كه به صورت مصنوعي ساخته مي شوند عمدتا به حدود دوجين متريال با خواص و كاربردهاي مختلف مي رسد. دو نوع تركيب پر كاربرد از لاستيكها ,EPDM Nitrile مي باشد. بزرگترين تفاوت اين دو گروه از محصولات مربوط به تفاوت مقاومت آنها در برابر سوختهاي پايه نفتي و روان كننده ها و همچنين تفاوت مقاومت آنها از نظر آسيب در مجاورت هوا مي باشد.

 

EPDM :  به صورت گسترده اي در توليد اورينگها، و اشرها و انواع آببند ها براي خطوط آب و بخار و همچنين در سيستمهاي ترمز و كولر اتومبيلها و كاميونها استفاده مي شود.

آببندهاي EPDM در برابر اسيدهاي ملايم، پاك كننده ها، سيليكونها، گلاكيولها، كتونها و الكلها   مقاوم است و دماي  ۳۰- تا ۱۵۰ درجه را تحمل مي نمايد. بزرگترين ضعف EPDM  در مواجهه با سوختهاي پايه نفتي ، روغنها و حلالهاست.

 

Nitrile:  نيتريل یا Buna-N از تركيب پليمرهاي بوتادين و اكريلونيترات بدست مي آيد. اين متريال مقاومت بسيار مناسبي در برابر سوختهاي بنزيني و گازوييلي ، روغن موتور و ديگر محصولات پايه نفتي دارد. به همين علت بطور گسترده اي در سيستم سوخت اتومبيل، قايق،  هواپيما و موتورهاي ايستا استفاده می شود. فرمول اين محصول مي تواند به صورتی شكل گیرد كه دماي  ۲۰- تا ۱۳۵ درجه را تحمل نمايد. بزرگترين ضعف نيتريل در مواجهه با نور خورشيد، هوا و اوزون متصاعد از تجهيزات الكتريكي مي باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری ‌اند *